ZIEMEĻVALSTU LITERATŪRAS NEDĒĻAS 2020 “Krēslas stunda” Stopiņu novada Ulbrokas un Sauriešu bibliotēkās

16/11/2020

2020. gada 10. novembrī bijām nolēmušas sapulcināt mūsu visaktīvākos un jaukākos lasītājus uz “Krēslas stundu”, kas veltīta Ziemeļvalstu kultūrai un jo īpaši – grāmatām. Parasti to risinām pie tējas tases, ietverot savstarpēju komunikāciju, kas ļoti nepieciešama tieši gada drūmākajos mēnešos. Diemžēl, šogad Covid 19 ierobežojumu dēļ mēs tikāmies digitāli. Pieteikties tiešsaistes sanāksmei platformā Zoom aicinājām gan informatīvajā izdevumā “Tēvzemīte”, gan Stopiņu novada mājaslapas Ulbrokas bibliotēkas sadaļā, gan bibliotēkas Facebook lapā.  Tā kā mūsu lasītāji virtuālo vidi izmanto citiem mērķiem, savstarpējā sazināšanās dažādos virtuālos līdzekļos nav tik izplatīta, tāpēc šoreiz mūsu pasākumam bija nedaudz citādāka auditorija. Kopumā Zoom telpā saslēdzās 14 cilvēki, bet pasākumā asistēja gan novada amatierteātra “Dille” pārstāvji, gan bibliotekāri. 

10. novembrī Oidiras Avas Olafsdotiras darba “Viesnīca “Klusums” fragmentu lasīja novada aktieri Ingrīda Balode un Uldis Bērziņš. Piemitināsim, tas, ka teksta fragmentu lasīja profesionāļi, palīdzēja vieglāk un raitāk uztvert lasītā jēgu. 
Šogad Ziemeļvalstu literatūras nedēļas tēma bija “Ziemeļvalstis un pasaule”. Tā mazāk vēstīja par ceļošanu, vairāk par izjūtām, tāpēc šī gada teksts ir par pārmaiņām, kuras mūsos raisa apkārtējā pasaule un notikumi – pasaulīgi un personīgi. Lasāmtekstu sarakstījusi islandiešu rakstniece Oidira Ava Olafsdotira, kura mūsu lasītājiem pazīstama ar grāmatām “Astoņu ziedlapu roze” un “Rabarberu sarkanais”. Autore ir mākslas zinātniece, kura studējusi kā Francijā, tā Itālijā. Viņa vienlīdz labi iejūtas abās dzimtēs. Grāmata “Viesnīca Klusums” sarakstīta no vīrieša skatpunkta un tā, stāsta par cilvēku, kurš neredz dzīvei jēgu, cieš no depresijas. Tāpēc viņš izlemj ceļot uz nenoteiktu zemi, lai izbeigtu dzīvi. Un nākošās divas nodaļas stāsta par to, kas mainās šī vīrieša dzīvē.

 

Pēc lasījuma Stopiņu novada Sauriešu bibliotēka visus vērotājus iepazīstināja ar Ziemeļvalstu literatūras jaunumiem, vienlaikus sniedzot faktus par šīgada teksta un plakāta autorēm. Paldies, Sauriešu bibliotēkas darbiniecēm – Helēnai un Ilonai, kas palīdzēja šī gada prezentācijas sagatavošanā. Jāpiemin, ka plakāta autore ir Anni Vikberga (Aland, Finland), kura dzīvo Olandē jeb Ālandu Salās, kas ir autonoma, zviedriski runājoša Somijas lēne. Jāpiemin, ka arī Latvijā ir sava Ālande - apdzīvota vieta Grobiņas novada Grobiņas pagastā. Kā arī upe, Liepājas ezera pieteka. Bet Sauriešu bibliotēkas prezentāciju fotoattēlu veidā varat aplūkot Ulbrokas bibliotēkas Facebook lapā - https://www.facebook.com/ulbrbiblioteka

Noslēdzām tiešsaistes pieslēgšanos ar bibliotēkas vadītājas Daigas Brigmanes sveicienu un atgādinājām, ka Ulbrokas bibliotēkas Facebook sadaļā atrodas krustvārdu mīklas. Tās vēl varat risināt un iesūtīt atrisināto mīklu attēlus līdz novembra beigām. Izlozes rezultāta izvēlēsim vienu pareizo atbilžu iesūtītāju, kurš iegūs nelielu balviņu. Un visi kopīgi ceram, ka nākamgad varēsim atkal tikties klātienē, izjust kopīgu vakarēšanu un draudzības sajūtu “Krēslas stundā”!

Ieva Mūrniece
Stopiņu novada Ulbrokas bibliotēkas bibliogrāfe, kas arī šogad pulcināja “Krēslas stundas” lasījumam.