UMMS audzēkņu izstāde Ulbrokas bibliotēkā

30/10/2020

Visu oktobri Ulbrokas bibliotēkā varēja skatīt Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas 2. un 3. kursa audzēkņu darbu izstādi “Iekšiņa un Āriņa”. Izstādes nosaukums aizgūts no Ineses Zanderes dzejoļa nosaukuma, jo tieši tā skanēja jaunākās grupas darba devīze iepriekšējā mācību gada Valsts konkursā Latvijas profesionālās ievirzes mākslas un dizaina programmu audzēkņiem. Konkursu katru gadu organizē Latvijas Kultūras centrs un tajā piedalās visi bērni, kas apgūst Vizuāli plastiskās mākslas programmu Latvijas mākslas skolās. 

Konkursa tēma - Tēls.Telpa.Scenogrāfija. Tas tradicionāli notiek divās kārtās. Pirmajā kārtā piedalās visi skolas audzēkņi un veido darbus atbilstoši noteiktam uzdevumam. Žūrija novērtē padarīto, un veiksmīgāko darbu autori dodas pārstāvēt skolu valsts mērogā.  Esam patiesi lepni un gandarīti, jo  šajā konkursā, UMMS pārstāves, nu jau absolventes, Aivas Strautmanes darbs ieguva pirmo vietu vecākajā dalībnieku grupā.

Atbilstoši konkursa nolikumam, jaunākās vecuma grupas audzēkņi  (7 - 10 gadi) šoreiz piedalījās tikai pirmajā kārtā. Bērni strādāja ļoti aizrautīgi, darbos ieguldīja izdomu, pacietību, daudz laika un enerģijas. Darbi bija izdevušies ļoti izteiksmīgi un interesanti, tāpēc vēlējāmies iepriecināt autorus un iepazīstināt ar mūsu jaunāko audzēkņu veikumu plašāku skatītāju loku.

Pateicoties Ulbrokas bibliotēkas vadītājas Daigas Brigmanes ieinteresētībai un atsaucībai, izmantojām iespēju turpināt sadarbību  un iekārtot izstādi bibliotēkas jaunajās telpās Kultūras centrā “Ulbrokas Pērle”, kur izdomas un entuziasma bagātā izstāžu veidotāja, bibliotekāre Daina atrada īsto vietu ikvienam no raibajiem, krāsainajiem un formā tik dažādajiem objektiem. 

Kas tad tie īsti bija par objektiem? Izfantazēti un reāli dzīvnieku tēli, augi, priekšmeti, dažādas asociācijas raisoši telpiski objekti, kas veidoti no kastēm. Toties kastes iekšpusē katru, kas uzdrošinājās tajā ielūkoties, gaidīja pārsteigums.

Konkursa uzdevums  bija, izmantojot gatavu kartona kasti ar vāku, izveidot telpisku objektu, augu vai dzīvu būtni ar izteiksmīgu ārējo veidolu, bet kastes iekšpusi atrisināt atbilstoši tēla raksturam, noskaņojumam vai kādam ar to saistītam notikumam.

Tikpat svarīgs, kā tēla vizuālais izskats, bija arī kopīgās mākslinieciskās ieceres, jeb koncepcijas apraksts. Tā tapa visbrīnumainākie un pārsteidzošākie stāsti -  autori ietekmējās gan no pasakām un filmām, gan attīstīja oriģinālus sižetus un uzbūra fantastiskas ainas, sasaistot šķietami nesavienojamas lietas un mainot priekšstatus par to kārtību. 

Ceram, ka izstāde skatītājiem bija saistoša un izdevās piedzīvot pārsteigumu, kā arī izprast un iedziļināties katra autora radītajā tēlu pasaulē.

Mēs savukārt piedzīvojām viesmīlības, izziņas, savstarpējas ieinteresētības, sapratnes un atklājumu pilnu pēcpusdienu, kad kopā ar izstādes autoriem, vēl pirms rudens skolēnu brīvlaika, devāmies ciemos uz bibliotēku!

Liela daļa no UMMS audzēkņiem jau ir aktīvi lasītāji un bieži bibliotēkas viesi, bet daudziem bērniem bibliotēkas plašās, skaistās un mājīgās telpas raisīja pārsteigumu un prieka pilnu izbrīnu. Bibliotekāre Ieva mūs iepazīstināja ar bibliotēkas iekārtojumu, lasītavām, īpašo, novadnieka dzejnieka Pētera Brūvera zāli, parādīja, kā kartotēkā atrast un bibliotēkā sameklēt grāmatas.

Bērni apskatīja arī paši savus un kursabiedru darbus – dažiem atkalredzēšanās prieks, citiem pārdomas par to, ko varētu darīt savādāk, ja darbs būtu jāveido ar jau uzkrāto pieredzi. Jaunie autori, bibliotekāres Dainas ierosināti, viens otru iedrošinot pastāstīja par savu darbu, atklāja dažādas tā tapšanas nianses. 

Pārrunājuši  atmiņas par darbu veidošanas laiku un dalījušies pārdomās par to mākslinieciskā tēla raksturu, pacienāti ar lasāmkonfektēm, skolas audzēkņi ļoti vēlējās nesteidzīgi baudīt  bibliotēkas izziņas, teiksmanības, miera un radošā gara atmosfēru. Nelielās grupās vai pa vienam, ērti iekārtojušies, bērni, šķiet, būtu ar mieru apstādināt laiku, kuru varētu pavadīt sarunājoties vai pārlapojot interesantu grāmatu. 

Atpakaļ uz skolu devāmies bagātāki – visi ar iespaidiem un pārdomām par pieredzēto, paprāvs pulciņš ar jaunām grāmatām lasīšanai mājās  un liela daļa, par ko īpašs prieks,  ar lasītāju reģistrācijas pieteikuma veidlapām, lai atkal atgrieztos!

Ar pateicību par sadarbību un lielisko uzņemšanu,!

UMMS skolotāja Dace Balode