• Sākums
  • /
  • JAUNUMI
  • /
  • Ulbrokas bibliotēkas aktualitātes
  • /
  • Martā Ulbrokas bibliotēka piedāvā literāri tematisku izstādi ''Dzīve nav tikai asaras, dzīve nav tikai smiekli, dzīve ir asaras un arī smiekli....'', Miervaldim Birzem – 100

Martā Ulbrokas bibliotēka piedāvā literāri tematisku izstādi ''Dzīve nav tikai asaras, dzīve nav tikai smiekli, dzīve ir asaras un arī smiekli....'', Miervaldim Birzem – 100

25/02/2021

Miervaldis Birze (īstajā vārdā Augusts Miervaldis Bērziņš) bijis ārsts, rakstnieks un publicists. Cilvēks, kurš labi ieredzēts ar saviem darbiem gan LPSR laikā, gan atjaunotās brīvvalsts posmā. Un par savu literāro darbību saņēmis gan LPSR Valsts prēmiju, gan LPSR Nopelniem bagātais kultūras darbinieka nosaukumu. Bijis LZA Goda loceklis. Sakarā ar 75. dzimšanas dienu (1996) Birzem piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis. Arī Latvijas Medicīnas akadēmijas goda doktora nosaukums un Cēsu pilsētas goda pilsoņa nosaukums. Strādājis Tuberkulozes sanatorijā Cēsīs.

Birzes ģimenes stāsts bijis traģisks. Pēc Kārļa Ulmaņa apvērsuma Birzes tēvu apcietināja, pēc atbrīvošanas ģimene pārcēlās uz Kocēnu pagasta Austrumiem. Pēc padomju okupācijas, 1941. gada maijā Miervaldis Birze iestājās komjaunatnē, par ko pēc vācu ienākšanas 1941. gada 18. jūlijā viņš tika apcietināts. Līdz 1943. gada 21. septembrim Birze atradās Valmieras cietumā, tad viņu nosūtīja uz Salaspils koncentrācijas nometni. Viņš tika norīkots angāru celtniecībā Spilves lidostā. 1944. gada jūlijā viņu kopā ar 1200 cilvēku lielu ieslodzīto transportu pārveda uz Vāciju, kur viņš nonāca Buhenvaldes koncentrācijas nometnē. 1945. gada aprīlī, nometnes evakuācijas laikā Birzem izdevās aizbēgt, viņš devās mājup caur Poliju, kur viņu apcietināja padomju čeka un no 1945. gada maija līdz septembrim viņš atradās filtrācijas nometnē Grodņā. Koncentrācijas nometnēs pavadītais laiks un notikumi ir atspoguļoti vairākos Birzes daiļdarbos. Birze ir arī vairāku lugu autors. Un mākslas filmas "Diena bez vakara" scenārija autors.

Kā atzīst viņa laikabiedri, rakstnieks bieži apmeklējis teātra izrādes un koncertus un iesaistījies kultūras jomas sabiedriskajā dzīvē. Birze vienlīdz labi novērtējis abas savas profesijas, tāpēc arī viņa darbi atspoguļo gan zinātnes jomu, gan daiļās mākslas. Vistuvāk ar šī cilvēka dzīvi varat iepazīties Ingrīdas Sokolovas grāmatā “Miervaldis Birze: mozaīka”, kas izstādes laikā mitīs Ulbrokas bibliotēkas “palodzes izstādē”.

Literāri tematiskās izstades avotu saraksts pieejams ŠEIT.

Materiālu sagatavoja Ieva Mūrniece, Ulbrokas bibliotēkas bibliogrāfe