Kultūras ministrijas atbalsts vērtīgu grāmatu iepirkumam publiskajās bibliotēkās

26/11/2020

Savāda gada savāds laiks, kad pasaule joprojām ietur distancēšanos un ievēro citus epidemiologu noteiktos ieteikumus, bibliotēku nozare sevi iepriecinājusi ar vērienīgu valsts finansētu grāmatu iepirkumu. Sniedzot iespēju publiskajās bibliotēkās saglabāt ierasto kārtību un nezaudēt dzīves kvalitāti, ja vien lasītājam ir svarīga sniegtā iespēja paņemt rokās grāmatu un ļauties plašākas pasaules saskarsmei.

Ar valdības lēmumu pavasara pusē tika piešķirti 9,7 miljoni eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem kultūras un pasākumu nozares iestādēm, uzņēmējiem, radošajām personām un nevalstiskajām organizācijām, t.sk., vērtīgu grāmatu iepirkuma programmai publiskajām bibliotēkām un profesionālās pilnveides pasākumiem.

Latvijas valdība 2020. gada 16. jūnijā pēc Kultūras ministrijas (KM) izstrādāta rīcības plāna lēma piešķirt finansējumu 300 000 EUR apjomā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB) vērtīgo grāmatu iepirkuma programmas publiskajām bibliotēkām īstenošanai.

Finansētais un saņemtais grāmatu iepirkums ir daudzveidīgs un kvalitatīvs Latvijas grāmatu izdevēju piedāvājums - grāmatās rodams dzīvesprieks ar dažādu valstu biogrāfisko romānu klātbūtni, neizpaliek vietējo autoru jaunrade. Īpaši saistošs ir bērnu literatūras piedāvājums, rosinot tos līdzdomāšanai un līdzdarbībai. Tostarp mācību un izglītojoša juridiskā literatūra, kā arī dabas brīnumi tepat Latvijā un aizraujošs ceļojums Latvijā radīto koka krēslu vēsturē, teiksmains nostāts par brīnumbērnu Dinaburgas mūziķa ģimenē un citām ar leģendām apvītām autoritātēm.

Stopiņu novada Ulbrokas un Sauriešu bibliotēkas 2020. gada novembrī saņēma 78 jaunus grāmatu nosaukumus no 18 izdevniecībām par kopējo summu 771, 44 EUR. Ļoti nozīmīgi brīdī, kad pašvaldības līdzekļi jaunu grāmatu ieguvei tika ierobežoti un jebkuri finanšu līdzekļi prioritāri tika nodalīti Covid – 19 situācijas risināšanai. 

“Vērtīgo grāmatu iepirkums publiskajām bibliotēkām” ir mērķtiecīgs atbalsts un nesavtīgs ieguvums krīzes laikā: pirmkārt, īstenots nozīmīgs valsts finansēts un Kultūras ministrijas plānots projekts; otrkārt, Latvijas Nacionālās bibliotēkas labi organizēts, plaši un saturiski dažādu izdevniecību piedāvājumā veidots iepirkums; treškārt, katras publiskās bibliotēkas brīva tulkotās un oriģinālliteratūras izvēles iespēja; ceturtkārt, blakus nedrošībai iegūstam spēku un spēju pārdzimt, piedāvājot iespēju satikties ierastajā vidē, nemainot lasīšanas tradīcijas.

Lasīšana tas ir ļaut sevi glābt un dziedināt, ļaujoties komunikācijai ar labu augstvērtīgu literatūru, vienlīdz nodrošinot izdevēju, rakstnieku un lasītāja netiešu tikšanos.

Lasītprieku jums un mums arī turpmāk. Paldies par ieguldīto darbu un sniegto iespēju saņemt, lasīt, domāt!

Daiga Brigmane,

Ulbrokas bibliotēkas vadītāja

 

2020. gada 23. novembris