Grāmatas uzrunā lasītājus

19/02/2021

Grāmata ir domu matrica, lasītājs ir atskaņotājs. Bez lasītāja grāmata ir mēma, caur lasītāju grāmata runā. Lai Ulbrokas bibliotēka būtu vieta ne tikai klusajai, bet arī skaļajai lasīšanai, lai nesen pārvestās grāmatas “ierunātos” un pieskandinātu jaunās mājas kultūras centrā “Ulbrokas Pērle”, 2020. gada augustā un septembrī bibliotekāres aicināja lasītājus un viesus sveikt bibliotēku ar kādu brīvi izvēlētu literāra darba fragmentu no brīvpieejas krājuma un lasītavas daudzveidīgajiem resursiem. 

Aicinājumam atsaucās 24 dažāda vecuma bibliotēkas lasītāji, krājumā sameklējot sev tuvu grāmatu. Izvēlētie fragmenti ir ļoti dažādi pēc satura, tapšanas laika un žanriskās piederības. Audio formātā ierakstījām dzeju, tautasdziesmu, stāstu, romānu, lugu un bibliotēkas veidoto novadpētniecības materiālu fragmentus. Lasījumi galvenokārt latviski, taču ieskanas arī krievu un grieķu valoda.  
Sakām paldies visiem, kas piedalījās: Ilvai, Vitai, Dārtai, Ilzei, Zandai, Uldim par pašsacerētu dzejoli, Ivetai, Gustavam, Gintai, Vitai, Dainim, Jausmai, Ramonai, Allai, Jānim, Inesei, Anitai, Vijai, Kristapam, Luīzei, Elzai, Kristianam, Līnai un Matīsam!

Īpašs paldies novadnieka dzejnieka un atdzejotāja Pētera Brūvera dzīvesbiedrei Ivetai par izjusto vīra dzejoļa lasījumu. 

Liels paldies arī Dainim! Dainis ierakstam izvēlējās izzinošu vēsturisku pētījumu, īpaši sagatavoja nelielu komentāru un ļoti konspektīvi atklāja 1917. gada Krievijas revolūcijas sagatavošanas un norises aizkulises izlūkdienestu darbinieku redzējumā.

Audio ieraksts ir dabisks, nepiespiests, sirsnīgs. Šur tur kāds troksnītis, tiek pāršķirta nākamā lapa, fonā bibliotekāre stāsta par krājumu vai lasītājs nedaudz saminstinās. Kā dzīvē. Patiesa bibliotēka un grāmatu mīloši lasītāji.  

Ārkārtas situācijai ieilgstot, nolēmām atklāt satikšanās un labu noskaņu noslēpumu - literārs sveiciens kopības izjūtas veicināšanai ar idejām labai lasāmvielai. Šoreiz grāmatu ekspertu un satura veidotāju lomā – lasītāji! 

Ieraksts pieejams tiešsaistē: https://youtu.be/Ap5d9c4SqjM

Ierakstā klausāmi sekojošu autoru darbu fragmenti: 
Vācietis, Ojārs Dzeja
Ķempe, Mirdza Dzintara spogulis
Aspazija Saulains stūrītis
Kalns, Ints Es runāju nopietni
Vācietis, Ojārs Dzeja
Sterģis, Uldis Mana mūza
Brūveris, Pēters Aiz stikla
Ахматова, Анна Лирика
Ksenofonts "Anabāze"
“Kastanis”
“Vecmāmiņa”
Tautasdziesma
Pīrss, Bobijs Viljams Ventons un Lurīdija zaglis
Rasela, Reičela Renē Nikijas dienasgrāmata
Pantermillere, Alise Lotas dienasgrāmata. Pilna māja ar trušiem
Lindgrēne, Astrida Karlsons, kas dzīvo uz jumta, lido atkal
Hedons, Marks Savādais atgadījums ar suni naktī
Rungulis, Māris Sikspārnis
Sapkovskis, Andžejs Likteņa zobens
Eglītis, Anšlavs Cilvēks no Mēness
Užāne, Jette Jettes dienu grāmata
Trautmanis Andris Izlūkošanas noslēpumi
Adlere, Elizabete Ceļojums uz Kapri
Priede, Gunārs Sēnes un siens

Projekta idejas autore un īstenotāja 
Ulbrokas bibliotēkas kultūras projektu vadītāja Ieva Sproģe