7.aprīlis - Pasaules veselības diena

02/04/2020

Kopš 1950. gada, pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ierosinājuma, 7. aprīlis visā pasaulē tiek atzīmēts kā Pasaules veselības diena. Ik gadu šajā dienā sabiedrības uzmanība tiek vērsta uz kādu aktuālu sabiedrības veselības problēmu un tiek aizsāktas pasākumi un akcijas, kas turpinās vēl ilgi pēc pašas Veselības dienas izskaņas.

2020. gadā uzmanības centrā ir nonākusi COVID-19 un ar to saistītās veselības problēmas. Pasaules Veselības organizācija COVID-19 izplatību pasludina par globālu pandēmiju.

Krīzes situācijā bibliotēkām ir jāiesaistās cīņā pret dezinformāciju un operatīvi jāizplata ticama informācija iedzīvotājiem. Oficiālā informācija par vīrusu COVID-19 un valstī ieviesto ārkārtējo situāciju:

1) saites uz Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietni https://arkartassituacija.gov.lv,

2) Ministru kabineta rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu https://mk.gov.lv/lv/aktualitates/par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu,

3) aktuālo Kultūras ministrijas informāciju https://www.km.gov.lv/lv/ministrija/aktualais-par-covid-19

Rīcības shēma iespējamās COVID-19 saslimšanas gadījumā:

  • zvani 8303 (katru dienu no pulksten 9 līdz 18), ja ir viegli simptomi.
  • zvani 113 (visu diennakti), ja ir smagi simptomi. 

Bet tagad arī ir tas brīdis, kad lielai daļai beidzot ir laiks noskatīties sen iekavētu seriālu, mīļāko filmu, iesākt lasīt e-grāmatas un e-žurnālus. Tā ir mūsu ikdiena un pie ekrāniem bieži vien pavadām vairāk laikā, nekā vēlamies. Tāpēc iesakām dažus vingrojumus actiņām, lai tās atpūtinātu no sasprindzinājuma.

Papildus ieteikumi: 

  • aktīvi pie datora (vai cita ekrāna) strādājam 20 minūtes, tad 20 sekundes skatāmies uz istabas pretējā stūrī novietotu objektu.
  • veicot acu vingrinājumu, galva jātur taisni un to nedrīkst kustināt, jācenšas, lai kustas tikai pašas acis
  • pēc katrām divām pie datora pavadītajām stundām, ir ieteicams uz vismaz 10 minūtēm aiziet prom no datora (arī neskatīties telefonā)!

Informācijas avots: https://veselam.la.lv/pacel-acis-no-datora-ka-atputinat-acis-stradajot-pie-datora