18.maijs - Starptautiskā Muzeju diena un Eiropas Muzeju nakts

05/05/2020

Jau 43. gadu muzeji 18. maijā atzīmē savus profesionālos svētkus – Starptautisko Muzeju dienu. Pasaulē ir ap 55 000 muzeju. Latvijas muzejos šos profesionālos svētkus svin kopš 1978. gada – muzeji atklāj jaunas ekspozīcijas un izstādes, rīko speciālus pasākumus.

Koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 straujās izplatības dēļ šogad visā Eiropā un arī Latvijā nenotiks starptautiskā akcija "Muzeju nakts", liecina informācija kultūras ministrijas mājaslapā.

Atgādinām, ka šogad akcija bija plānota 16. maijā.

Muzeju nakts ir tradicionāls Eiropas mēroga pasākums maijā, kad uz vienu nakti durvis ver lielākā daļa valsts muzeju. Latvija Muzeju nakts akcijā ir iesaistījusies kopš 2005. gada. Akciju organizē Kultūras ministrija sadarbībā ar biedrību Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālā komiteja. Par „Muzeju nakts” aktivitātēm Latvijā vēsta www.muzeju-nakts.lv. Līdz ar tradicionālajām ekspozīcijām notiek arī dažādi īpaši pasākumi – radošās darbnīcas, koncerti, teātra uzvedumi. Pasākums tradicionāli norit no sestdienas vakara pulksten 19 līdz svētdienas pirmajai rīta stundai. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.

Muzeju nakts tradīcija sākusies 1999. gadā Francijā ar mērķi iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kas ikdienā muzejus neapmeklē, lai nākamajā reizē ceļš uz muzeju jau būtu vieglāks un pazīstamāks.
Ik gadu akcijā iesaistās arvien lielāks muzeju skaits, tāpat Muzeju nakts aktivitātēs piedalās arī teātri, izstāžu zāles, bibliotēkas.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja pārstāvji paziņojumā medijiem informē, ka Eiropas Muzeju nakts rīkotāji apsver iespēju, ka Muzeju nakts visā Eiropā varētu notikt 2020. gada 14. novembrī. Akcijas iniciators un koordinators ir Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija. Informācija par akciju Eiropas valstīs ir atrodama interneta vietnē.

Latvijas Muzeju biedrība aicinājusi muzejus sekot līdzi Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Eiropas Muzeju nakts akcijas organizatoru informācijai par tālāko pasākuma norisi.

Bet tagad ļoti daudzi muzeji aicina apmeklētājus apskatīt ekspozīcijas virtuāli. Daži piemēri:

https://rundale.net/18-maija-starptautiskaja-muzeju-diena-aicinam-apmekletajus-uz-ekspoziciju-no-gotikas-lidz-jugendstilam/

http://www.lnmm.lv/lv/mmrb/par_muzeju/kolekcijas/9-kolekcijas-tiessaiste/105-kolekcijas-tiessaiste

https://www.rdmv.lv/lv/news/aktualitates-lv/iesakam/virtualas-makslas-izstades-pasaules-muzejos

http://www.dnmm.lv/lv/Jaunumi/

https://www.muzeji.lv/lv/notikumi/kurzemes-muzeju-aktualais-virtualais-piedavajums 

https://www.la.lv/makslas-celojumi-tiessaiste

https://www.tvnet.lv/6921624/paliec-majas-muzeji-ko-var-izstaigat-virtuali 

https://www.apollo.lv/6923857/divana-sezot-izstaigat-luvru-muzeji-ko-iespejams-apmeklet-virtuali 

https://www.diena.lv/raksts/kd/maksla/maksla-vesture-un-dators-ka-ieeja.-muzeji-piedava-virtualas-tures-un-digitalas-ekspozicijas-14238276 

https://bibliotekaberniem.rcb.lv/2017/04/50-virtualie-muzeji-kolekcijas-izstades-un-ekskursijas-latvija-un-pasaule/