13. – 31.oktobra grāmatu izstāde ''Veltīts sievietei!'' (Ivande Kaija)

05/10/2021

Ivande Kaija (1876 – 1942), īstajā vārdā Antonija Lūkina - latviešu rakstniece, publiciste un sieviešu tiesību kustības aktīviste.

Rainis viņu dēvēja par maigo, balto Liliju, bet Aspazija — par māsu. Kārlis Ulmanis bija izteicies, ka no visām Latvijas sievietēm visvairāk cienot tieši viņu, un 1926. gadā viņai kā sieviešu palīdzības korpusa darbiniecei un "Zelta fonda" dibinātājai tika piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis. Viņas Kopoti raksti aizņem desmit sējumus.

Viesodamās Kastaņolā, viņa kopā ar Aspaziju kādā kapsētiņā apstājas pie akmens tēla — kaijas ar salauztiem spārniem. "Tā laikam būšu es," viņa saka draudzenei, un izvēlas pseidonīmu — Kaija, Ivande Kaija.

Ivande Kaija sarakstījusi vairākus romānus, no kuriem zināmākais ir romāns "Iedzimtais grēks" (1913), kurā aizstāvētas sievietes tiesības, uzskatot laulību bez mīlestības par netikumisku. Izvirzot vīrietim un sievietei vienādas prasības un vienādas tiesības. Latvijas valsts dibināšanas laikā bijusi aktīva sabiedriskajā darbā. Strādājusi par franču preses referenti Ārlietu ministrijas informācijas nodaļā, darbojusies Sieviešu palīdzības korpusā un vadījusi tā izveidoto Zelta fondu, piederējusi pie sabiedrības viedokļa veidotājiem.

Piedāvājam Jūsu uzmanībai Ivandes Kaijas 145. gadadienai veltīto grāmatu izstādi!