Navigācija

Birznieki, Stopiņu novads

 

„Ir aprīlis, krīt sēklas eglēm,
                   Jo ir tāds pavasara vējš”.
Imants Ziedonis 

„Birznieku” māju saimnieku Mārītes un Andra Baronu priekam un lepnumam kalpo dubultegles (attēls Nr.1) un ozoli, tiesa viena simtgadniece viņvasar vētras un vēju nopostīta. „Ļoti vecas (egles), es te domāju to māju sāka būvēt, iespējams, jo tur bija iebraucamais ceļš sākumā, starp tām eglēm un noteikti, ka tas, kas te būvēja, tas arī bija tās egles, nu, stādījis, nu tā, gar iebrauktuvi. Jā, jā, nu lūk, nu un ozoli ir ļoti skaisti, kad salapo. Tad pie mājām man divi lielie, pie paši māji ir, nu, un šeit ļoti žēl, ka tā egle man, lūk, nolūza. Vispirms vienu - to pusīti un pēc tam.. Jā, jā tās arī tādas smukas, biezu skujiņu ir” (Mārīte Barona).

Arī „Birznieku” māju vecie pamati (attēls Nr.2),un skurstenis (attēls Nr.3),ir 1923. gada celtās ēkas liecinieki, ko savulaik pārdevis Pilsnieks. Māja bija uz sabrukšanas robežas, bez ūdens un elektrības. Lai tiktu pie naudas un veiktu būvniecību, saimnieki nodarbojas ar lopkopību – cūku, govju, kazu un vistu audzēšanu.

Kā liecina saimnieku stāstījums mājas nosaukums „Birznieki” mantots no vecajiem laikiem un mājas pārdevēja Pilsnieka teiktā. „Viņš bija ļoti vecs jau, tāds arī ar diviem štokiem staigāja, kā es Andrim saku, redz pārmantoja, tagad tu ar man ar diviem štokiem” (Mārīte Barona).

Mājas pārbūve sākta 1988. gadā un mainījusi sākotnējo godību. Savukārt senā kūts (attēls Nr.4,5,6,7) dižojas savā varenībā un senatnīgajā raksturā stabila – sijas, baļķi (attēls Nr.9), durvju eņģes (attēls Nr.8). Mazliet tālāk akmens krāvums (attēls Nr.10). „ Jā, tie akmeņi ir, nē, tie ir vesti no manas bērnības mājas, Suntažiem un tur bija pamati mājai un pamati kūtij, šķūnim, visam bija no lieliem akmeņiem sakrāmēti un tad mēs tur aizbraucām, tagad tur nekas vairs nav, tikai tie akmeņi palikuši. Tā mēs tā, kad braucam, tā piebraucam un pa akmenim, pa akmenim un savedām, nu tā” (Mārīte Barona).

Tā neatlaidīgi un spītīgi veidojot savas mājas balstus un rūdot raksturu nonākam mājas krāsns un siltā pavarda labvēlībā.

Attēls nr.1

             
Egles un ceļa aprises, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.2

                                         Mājas vecie pamati, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.3

                                Skurstenis, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.4

                                            Senā kūts, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.5

                             Senā kūts, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.6

             Senā kūts pakšu kaķējums, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.7

                  Senās kūts spāres, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.8

                     Senās kūts durvju eņģes, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.9

                       Senā guļbaļķukūts – iekšpuses konstrukcija, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

Attēls Nr.10

                       Akmens krāvums, Birznieki, 2013. gada 24. aprīlis

 

Atpakaļ