No 1.-15. septembrim grāmatu izstāde ''Knutam Skujeniekam - 85!''

06/09/2021

Grāmatu izstāde veltīta latviešu dzejnieka, atdzejotāja, literatūrkritiķa, publicista 85. gadadienai.

Par Knutu Skujenieku: dzimis 1936. gadā Rīgā rakstnieka Emila Skujenieka ģimenē. Studējis latviešu filoloģiju LVU (1954-1956). Beidzis M. Gorkija Literatūras institūtu Maskavā (1961). 1962. gadā notiesāts uz 7 gadiem soda nometnēs par pretpadomju propagandu, sodu izcietis Mordovijā. Reabilitēts 1989. gada.

Pirmajā dzejoļu krājumā "Lirika un balsis" (1978) ietverti 70. gados sarakstīti dzejoļi un arī 13 dzejnieku darbu atdzejojumi. Krājumā skaudri tvertas cilvēka iekšējās pasaules problēmas. Otrajā dzejoļu krājumā "Iesien baltā lakatiņā" (1986, Andreja Upīša prēmija 1987) dominē folkloristiskā intonācijā pausts gara spēks, noturība un mīlestība. Ieslodzījuma laikā dažādās Mordovijas APSR nometnēs sarakstītie dzejoļi izdoti krājumā "Sēkla sniegā" (1990). Izdoti krājumi "Kā putu zīmes" (1992), "Mūžīgs pusmēness" (1993), "Uzvarētājs nāk pa ķēķa durvīm" (1994), "Knuta Skujenieka patiesīgs, bet ne pilnīgs dzīvesstāsts ar 33 smukiem un nesmukiem dzejoļiem 33 gadu garumā" (1996).

Tulko no ukraiņu, slovēņu, spāņu, serbu, maķedoniešu, grieķu, poļu, lietuviešu, somu, zviedru, dāņu u.c. valodām – viņa atdzejoto autoru vidū ir Federiko Garsija Lorka, Gabriela Mistrāla, Janis Ricos, Tomass Transtrēmers, Ingera Kristensena u.c., latviskotas arī daudzu Eiropas tautu tautasdziesmas.
Sauriešu bibliotēkā Jūs varat iepazīties ar K. Skujenieka darbiem.

Informācija par dzejnieka literāro mantojumu ir arī pieejama multimediālajā vietnē https://www.knutsskujenieks.lv 

2018. gadā „Knuta dienā” Salaspils novada bibliotēkas lasītavā tika prezentēta Knuta Skujenieka multimediālā vietne. Tā veidota kā dzejnieka vadīta ekskursija laikā un telpā, kur viņš pats lasa dzeju, stāsta par radošo procesu, komentē par lietām un priekšmetiem. Tā unikalitāte ir autentiskums un personiskā pieeja, jo tas tapis sadarbībā ar Knutu Skujenieku un viņa ģimeni. Vietnes sadaļa “Knuta stāsti” atklāj iemūžinātu rakstnieka dzīves telpu interaktīvā veidolā – sešās 360 grādu fotosfērās. Katrā sadaļā izvietoti interaktīvi priekšmeti ar komentāriem vai Knuta Skujenieka stāstījumu.