• Sākums
  • /
  • JAUNUMI
  • /
  • Sabiedrība
  • /
  • Vislatvijas akcijā ''Elektronikas šķiratlons'' aicina neatstāt mājās vecās elektroiekārtas

Vislatvijas akcijā ''Elektronikas šķiratlons'' aicina neatstāt mājās vecās elektroiekārtas

20/04/2020

No 20.aprīļa līdz 20. maijam 40 šķirošanas laukumos akciju sabiedrība “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar akritumu pārstrādes operatoriem no visas Latvijas rīko akciju “Elektronikas šķiratlons”.

Akcijas mērķis ir aicināt iedzīvotājus nodot nederīgās un vecās elektroierīces.

"Vecie televizori, ledusskapji, veļas mašīnas, dažnedažādi gludekļi - viss, kas darbojas ar elektrību vai baterijām un vairs nav vajadzīgs. Varbūt ir laiks no tā atbrīvoties? Mēs aicinām iedzīvotājus pašiem aizvest šīs nederīgās, nokalpojušās elektroiekārtas uz šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumiem. Laukumu adreses ir norādītas "Latvijas Zaļā punkta" mājaslapā. Laukumā tad, kad jūs aizvedīsiet vecās elektrolietas, jūs varēsiet reģistrēties izlozei. Pirmā posma noslēgumā būs balvā jauns televizors. Būs arī otrais posms, kad mēs dosimies uz reģioniem un savāksim elektroiekārtas no tiem iedzīvotājiem, kas dzīvo attālākos lauku reģionos un kuriem nav iespēju aizbraukt uz šķirošanas laukumiem, bet tas jau būs pēc pieteikumiem," stāsta akciju sabiedrības “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis.

Stopiņu novada iedzīvotājiem tuvākais šķiroto atkritumu laukums atrodas uzņēmumā SIA “Eco Baltia vide”, Getliņu ielā 5, Rumbulā, Stopiņu novadā, ārkārtējās situācijas laikā strādā ierastajos laikos - darba dienās no plkst. 9:00 līdz 16:30. Ierodoties šķirošanas laukumā, aicinām rūpīgi ievērot valstī noteiktos piesardzības pasākumus, fizisko distancēšanos un ierobežojumus attiecībā uz pulcēšanos. Tāpat pēc laukuma apmeklējuma aicinām rūpīgi nomazgāt rokas vai veikt to dezinfekciju. Lai nodrošinātu drošu elektroiekārtu nodošanu pārstrādei, elektroiekārtas šķirošanas laukumā ir jānovieto tikai tām paredzētajā vietā un tām ir jābūt neizjauktām, piemēram, ledusskapim jābūt ar kompresoru, televizoram – ar kineskopu, datoram – ar mātes plati u.tml. 

Nolietotās elektroiekārtas var nodot šķirošanas laukumos visā Latvijā - Liepājā, Grobiņā, Saldū, Siguldā, Rēzeknē, Daugavpilī, Maltā, Bauskā, Jēkabpilī,  Dobelē, Līvānos, Kārsavā, Krāslavā,  Ludzā, Madonā, Ķegumā, Stopiņu novadā, Ādažu novadā, kā arī 20 SIA “ZAAO” EKO laukumos.

Saskaņā ar Valsts vides dienesta jaunākajiem apkopotajiem datiem par 2018.gadu, Latvijā tirgū gada laikā kopumā novietotas 24 290 tonnas elektronisko iekārtu. Salīdzinājumā ar 2017.gadu, kad 22 787 tonnas elektroiekārtu nonāca tirgū, apjoms ir audzis par 7%. Izpildot valstī noteiktās reģenerācijas normas, kopumā 2018.gadā atpakaļ savāktas elektroiekārtas 10 096 tonnu apjomā jeb 41,5% no kopējā apjoma.

Visa veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektrotehnikas iekārtas – veļas mašīnas, televizori, ledusskapji, plītis, datori, monitori, telefoni u.c. - tiek klasificētas kā videi kaitīgi un bīstami atkritumi, jo tās satur videi un cilvēkam bīstamas vielas.  Ja baterijas vai elektroiekārtas netiek nodotas otrreizējai pārstrādei, tās nokļūstot apkārtējā vidē rada toksisku piesārņojumu, kas kaitē gan dabai, gan cilvēku veselībai. Elektroiekārtas satur virkni bīstamu ķīmisko vielu, piemēram, svinu, kadmiju, alvu, dzīvsudrabu u.c.