Nāc, nākdama, Liela diena! Lieldienas Stopiņu novadā

31/03/2021

Klausījosi, brīnījosi,
Kas aiz kalna gavilēja.
Lieldieniņa braukšus brauca
Asnus veda vezumā.

Ir pienācis Lieldienu laiks, kad gaisma svin uzvaru pār tumsu, zeme savienojas ar debesīm, atjaunojas un atdzimst dzīvības spēki.

Lieldienas izsenis bijušas tradīcijām bagāti svētki. Arī šogad centīsimies neaizmirst galvenās tautas paražas, lai mūs pavadītu veiksme, laime un pārticība. 

Lieldienu olas saimniecēm jāsakrāso un jāvāra jau Lieldienu sestdienā, tad nākošajā gadā varēs labi satikt ar saimi un kaimiņiem. Lieldienās jāceļas pēc iespējas agrāk, tad visu gadu darbi labi veiksies. Kas grib kļūt īpaši skaists, tam Lieldienas rītā, saulei lecot, jāmazgā mute. Kad 13 dzērvenes vaigu sārtumam pirms saullēkta apēstas, var sākt olu kaujas un kārtīgu olu ēšanu. Īpaši daudz olu jāēd bērniem, lai tie augtu apaļi kā olas. Lieldienās pirmo olu ēdot, nedrīkst to saskrāpēt, jo tad būs tik daudz slimību, cik olai skrambu. Lai no slimībām tomēr izvairītos, Lieldienas rītā pirms saules lēkta jāuzliek sāls uz staba gala un jāatstāj līdz saules rietam, tas būs derīgs visām slimībām. Lieldienās jāēd daudz olu, noteikti nedrīkst aizmirst uzkaisīt sāli, jo, kas olas bez sāls ēd, tas visu vasaru daudz melos. Ja Lieldienas olu čaulas nejauši kājām samin, tad tai mājā ļaudis nemierā dzīvos. Bet, ja saimes tēvs Lieldienās olu sagriež tik daļās, cik ģimenē cilvēku, tad saime dzīvojot saticīgi.

Lieldienās ierasta tradīcija ir olu ripināšana. Olu ripināšanas renītes būs izvietotas gan pie Kultūras centra “Ulbrokas Pērle”, gan Līgo parkā. Olas, gan, jāņem līdzi no saviem Lieldienu olu krājumiem. 

Kultūras centra “Ulbrokas Pērle” teritorijā būs izvietoti lielformāta Lieldienu svētku plakāti, kā arī zālienā būs satupuši zaķi, vistas un olas, lai svētkus varētu iemūžināt jaukos foto kadros. Kultūras centra teritorijā būs iespēja ar kaļķa krītiņiem uzzīmēt savu Lieldienu zaķi vai krāsaino olu. Iestādes logos joprojām sevi saskaitīt aicina pelēkie Pūpolsvētdienas garauši un Baltais Laimes Zaķis.

Līgo parkā būs iespējams iemēģināt jaunās šūpoles un izmēģināt veiksmi labirintā “Lieldienu Zaķa cilpa”. Zaķis būs atstājis savas pēdas arī estrādes solu rindās. Tām izsekojot, varēs vērot, kā Zaķis ceļu uz skatuvi atradis. Asākie prāti varēs veikt dažādus atjautības uzdevumus. 

Svinēsim Lieldienas, šūposimies, ripināsim skaisti sakrāsotās olas, un fotografēsimies, ievērojot visus valstī noteiktos epidemioloģiskos drošības noteikumus. 
Lai mums visiem skaistas Lieldienas! 

 

Kultūras centra “Ulbrokas Pērle”
mākslinieciskā vadītāja Inta Kalniņa