• Sākums
  • /
  • JAUNUMI
  • /
  • Kultūra
  • /
  • Gruzija – vieta, kur sasmelties iedvesmu dzīves svinēšanai - VPDK ''Luste'' ceļojums uz Gruziju

Gruzija – vieta, kur sasmelties iedvesmu dzīves svinēšanai - VPDK ''Luste'' ceļojums uz Gruziju

19/11/2019

Deju kolektīvam “Luste” šis rudens pagāja Gruzijas zīmē, jo ceļojumā līdzi ņēmām ne vien vēlmi iepazīt šo zemi, bet arī speciāli šim braucienam sagatavotu turpat stundu garu koncerta programmu un krāšņos dažādu novadu tautas tērpus.  

Gruzija ir brīnišķīga. “Kalni un krāšņie dabas skati, tik milzīgais kontrasts starp lielajām pilsētām un lauku ciematiem, cilvēku vienkāršība un viņu “steiga” jeb miers. Gruzīnu dziļā reliģiozitāte, ko redzējām klosteros un baznīcās, to pamatos liktās leģendas, kas vijas līdz kristietības pirmsākumiem. Kā arī cieņa pret saviem aristokrātiskajiem senčiem, kuru vadībā Gruzija izveidojās par vienotu valsti”, – šie ir daži no spilgtākajiem iespaidiem par braucienu uz Gruziju – katram savi un visam kolektīvam kopīgi. Pateicoties organizatoriem un brīnišķīgajai gidei Darjai, redzējām un piedzīvojām tiešām daudz. Dabas krāšņumu, braucot pa Gruzijas kara ceļa serpentīniem, apskatot Kaukāza augstāko virsotni Kazbeku, izstaigājot Prometeja alas un peldoties kalnu ezerā. Gruzijas sarežģītās vēstures liecības atspoguļojas celtnēs un pilsētu arhitektūrā – Vardzia klinšu pilsētā pie Turcijas robežas, Rabati cietoksnī un Ananuri pils kompleksā. Ar visdziļāko cieņu tiek glabātas leģendas par Gruzijas valsts vēsturē nozīmīgiem cilvēkiem un viņu paveikto. 

Ar tikpat lielu cieņu kā pret savu vēsturi, tradīcijām un kultūru, gruzīni izturas pret viesiem, un, ja viesi tur godā savu tradīciju mantojumu, gruzīni to īpaši novērtē. Jaudīgais koncerts un neskaitāmie komplimenti, ko par mūsu krāšņajiem tautas tērpiem saņēmām Kutaisi ielās, ir viens no brauciena īpašajiem notikumiem. Uz Gruziju devāmies kopā ar draugiem no Norvēģijas – deju kolektīvu “Pērkoņkalns”, un kopīgie mēģinājumi un uzstāšanās šo draudzību padarīja vēl ciešāku.

Gruzijas garšu pasaule un mielastu tradīcijas īsti nav aprakstāmas – tās ir jāpiedzīvo. Tradicionālā virtuve ir ikvienas kafejnīcas ēdienkartes pamats – hačapuri, hinkaļi, kebabi, visdažādākie dārzeņu un gaļas sautējumi, kā arī salāti – dažkārt pat visvienkāršākie produkti, pagatavoti īpašajās gruzīnu garšvielās, iegūst neaprakstāmi lielisku garšu. Prasmei gatavot vienkārši “ir jābūt”. Senāk bija noteikts, cik ieloces hinkaļos jāprot salikt topošajai līgavai, tagad ceļojumu programmās tiek piedāvātās hinkaļu meistarklases, un zeķes ar hinkaļu rakstu ir populārs suvenīrs. Viesmīlībai Gruzijā ir dziļas saknes un tradīcijas – parūpēties par viesi ir gods, un vienlaikus godā tiek turēta paša ģimene un tās senči, kā arī aizlūgta Dieva svētība par visiem. Tā ir pasaule, kurā viesojoties, sajūti, kā vērtības paceļas pāri ikdienai.

Boržomi avoti un vīns ir Gruzijas īpašie dzērieni. Gruzīni ir patiesi lepni par to, ka viena no divām tradīcijām, pēc kurām pasaulē dara vīnu, ir dzimusi Gruzijā. Pilsētās var nobaudīt saldējumu ar Kindzmarauli garšu, bet Kvančkara vīni ir Gruzijas simbols, un to atbilstību kvalitātes standartiem kontrolē valsts. 

“Piepildīts sapnis par salda un nobrieduša hurmas augļa noplūkšanu no koka, “valcerītis” uz Miera tilta Tbilisi, kura velvēs izgaismojas Gruzijas karogs; vakara pelde mierīgajā Melnajā jūrā un pilnīgais pretstats agri no rīta pēc negaisa, kad bariņš, kas bijām sataisījušies peldēt, varējām tikai pamērcēt kājas; izjāde ar zirgiem kalnu pakājē gar mutuļojošas upes krastu, kuras laikā varējām vērot saulrietu; neskaitāmās fotografēšanās un dauzonīgās vakarēšanas ar sarunām, smiekliem, gardajiem vīniem un dejām” – arī tāds mums paliks atmiņā šis brauciens. Dažus mirkļus izdevās notvert arī fotoobjektīvā: https://stopini.lv/lv/kultura/makslinieciskie-kolektivi/vpdk-luste/vpdk-luste-celojums-uz-gruziju-2019

Gruzija ir zeme, kur sasmelties sauli, mīlestību, spēku un prasmi būt lepniem par savu zemi. Gruzija ir vieta, kur gribas atgriezties. 

Kolektīva sajūtas pierakstīja Kristīne Hermane, foto “Luste”